By móc cieszyć się dobrze przygotowanymi nartami do sezonu (czyli naostrzonymi i nasmarowanymi nartami) musimy je najpierw przetransportować na stok. Jak? Istnieje wiele sposobów na transport nart, skupimy się na trzech sposobach:
- przewożenie na bagażniku dachowym z uchwytami do nart
- przewożenie w boksie
- przewożenie wewnątrz samochodu
Który zatem sposób jest najlepszy? Przyjrzyjmy się każdemu z nich.
Przewożenie na bagażniku dachowym z uchwytami do nart.
Sposób ten posiada pewne minusy. Największym z nich jest to, że narażamy narty na trudne warunki, które zwykle występują na dojazdach do stoków narciarskich. Zwykle drogi są posypywane solą, która po osadzeniu na nartach przyczynia się do ich korozji. Należy więc pamiętać, by po takiej podróży, zanim odstawimy narty do następnego sezonu przetrzeć je wilgotną szmatką, osuszyć i dopiero odstawić do piwnicy lub garażu. W ten sposób unikniemy w kolejnym sezonie skorodowanych krawędzi czy innych elementów narty/zapięcia.
Przewożenie w boksie.
Boksy dachowe cieszą się dużą popularnością. To dlatego, że możemy w nim przetransportować nie tylko narty, ale również kije, buty i inne bagaże, które nie mieszą nam się do bagażnika. Boks jest zamykany, więc narty są zabezpieczone przez warunkami zewnętrznymi (wspomnianą powyżej solą). Jest jednak drobny minus tego rozwiązania. Boks zwiększa opór powietrza pojazdu, co przekłada się na większe spalanie. Co prawda współczesne boksy są aerodynamiczne, więc średnie spalanie podczas jazdy z boksem będzie dużo mniejsze niż z rowerem.
Przewożenie wewnątrz samochodu.
Ostatnim sposobem jest przewożenie wewnątrz samochodów. Wiele współczesnych pojazdów jest dostosowana do przewożenia nart i posiada w tylnej kanapie odpowiednio składany fragment kanapy, który to umożliwia. Należy pamiętać by tak przewożone odpowiednio zabezpieczyć, by w razie kolizji narty nie zagrażały naszemu bezpieczeństwu. Jest to zdecydowanie najlepszy sposób na przewożenie nart. Należy również pamiętać, że w niektórych krajach (np. Austria) przewożenie nart w samochodzie jest zabronione.
Chcesz się cieszyć przyjemnością z jazdy? Skontaktuj się z nami, zadzwoń na numer 507 236 953